Wp-Pro-Quiz - en to it translation catalogue (312 entries)

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
it: "Punti differenti per ogni risposta" non è possibile una "libera" scelta

en: "Free" choice
it: Risposta "libera"

en: "Matrix Sorting" choice
it: Scelta"Ordine matrice"

en: "Sorting" choice
it: "Ordinare" scelta

en: %d points
it: %d punti

en: %s of %s questions answered correctly
it: %s di %s domande risposte correttamente

en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
it: (Sarà mostrato, quando risultato.percentuale è >= <span class="resultProzent">%s</span>%% )

en: (optional)
it: (opzionale)

en: (required)
it: (richiesto)

en: 0 = no limit
it: 0 = senza limiti

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
it: 10,15% o 10.15% permessi (massimo 2 cifre dopo la virgola)

en: Action
it: Azione

en: Activate
it: Attiva

en: Activate graduation
it: Attiva graduatoria

en: Activate hint for this question?
it: Attivare suggerimenti per le domande?

en: Activate statistics
it: Attiva statistiche

en: Add graduation
it: Aggiungi graduatoria

en: Add new answer
it: Aggiungi nuove risposte

en: Add question
it: Aggiungi domanda

en: Add quiz
it: Aggiungi quiz

en: All fields have to be filled.
it: Tutti i campi sono riempiti

en: Allow HTML
it: Permetti HTML

en: An error has occurred.
it: Si è verificato un errore

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Answer
it: Risposta

en: Answer type
it: Tipo di risposta

en: Answers
it: Risposta

en: Anyone who wants to learn more about this topic should read through the following websites %s and %s.
it: SE volete sapere di più su questo argomento andate ai seguenti siti: %s e %s

en: Apply
it: Applica

en: Automatically add [raw] shortcode
it: Aggiungi automaticamento codice [raw]

en: Automatically display leaderboard in quiz result
it: Mostra automaticamente la classifica nei risultati del quiz

en: Average score
it: Punteggio medio:

en: Back
it: Indietro

en: Categories
it: Categorie

en: Check
it: Controlla

en: Check -> continue
it: Controlla -> continua

en: Choose the respective question, which you would like to export and press on "Start export"
it: Seleziona la domanda, che si desidera esportare e premi su "Inizia esportazione"

en: Choose wp-pro-quiz.pot
it: Seleziona wp-pro-quiz.pot

en: Close
it: Chiudi

en: Cloze
it: Completare con del testo lo spazio bianco

en: Copy questions
it: Copia domanda

en: Copy questions from another Quiz
it: Copia domande da un altro quiz

en: Correct
it: Esatto

en: Correct and incorrect answer mark
it: Segna risposte corrette e sbagliate

en: Correct answer was not selected!
it: Risposta corretta non selezionata

en: Create quiz
it: Creare quiz

en: Criterion
it: Criterio

en: Custom
it: Personalizza

en: Database repaired
it: DB riparato

en: Deactivate
it: Disattivare

en: Deactivated in quiz settings.
it: Disattivato nelle impostazioni quiz-

en: Delete
it: Cancella

en: Delete all entries
it: Cancella tutti i dati

en: Delete answer
it: Cancella risposta

en: Delete graduation
it: Cancella graduatoria

en: Deleted user
it: Cancella utente

en: Different points for each answer
it: Punti differenti per ogni risposta

en: Display answers randomly
it: Mostra risposte in modo casuale

en: Display question randomly
it: Mostra domande in modo casuale

en: Do not load the Javascript-files in the footer
it: Non è stato caricato il javascript-file nel footer

en: Do you really want to delete the quiz/question?
it: Vuoi veramente cancellare quiz/domanda?

en: Do you really want to reset the statistic?
it: Vuoi veramente resettare le statistiche

en: Documentation on date and time formatting
it: Documentazione con formatazzione data e tempo

en: Donate
it: Dona

en: Edit
it: Modifica

en: Edit question
it: Modificare la domanda

en: Edit quiz
it: Modificare quiz

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
it: Racchiudere le parole cercate con { } esempio "Io {gioco} a calcio". le maiuscole o minuscole saranno ignorate.

en: Entered on
it: Inserito da

en: Entries
it: Voci

en: Error
it: Errore

en: Execute quiz only once
it: Avvia quiz solo una volta

en: Export
it: Esporta

en: File - New catalogue from POT file...
it: File - nuovo catalogo da un file POT...

en: File cannot be processed
it: Il file non può essere processato

en: File have wrong format
it: Il file ha un formato errato

en: File is not compatible with the current version
it: Il file non è compatibile con la versione corrente

en: File was not uploaded
it: Il file non è stato caricato

en: Filter
it: Filtro

en: Finish quiz
it: Finisci il quiz

en: Finished
it: Finito

en: Front
it: Davanti

en: Generally all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
it: Genralmente tutti i WpProQuiz-Javascript sono caricati nel footer e solo quando sono veramente necessari.

en: Global settings
it: Impostazioni generali

en: Here you can copy questions from another quiz into this quiz. (Multiple selection enabled)
it: Qui tu puoi copiare le domande da un altro quiz in queste quiz. (Risposte multiple è attivato)

en: Here you can enter solution hint.
it: Qui puoi inserire il suggerimento per la soluzione.

en: Hide "Restart quiz" button
it: Nascondi il tasto "Riavvia quiz"

en: Hide "View question" button
it: Nascondi il tasto "Vedi domanda"

en: Hide correct- and incorrect message
it: Nascondi messaggi corretti e incorretti

en: Hide quiz title
it: Nascondi titolo del quiz

en: Hide the "Restart quiz" button in the Frontend.
it: Nascondi  "Riavvia quiz" tasto nella schermata utente.

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
it: Nascondi "Mostra domanda" nell aschermata utente.

en: Hide title
it: Nascondi titolo

en: Hint
it: Suggerimento

en: Hint:
it: Suggerimento:

en: Hints used
it: Suggerimento usato

en: How many entries should be displayed
it: Quante voci saranno mostrate

en: How many entries should be shown on one page:
it: Quante partite dovrebbero essere visuallizate nella pagina:

en: How many questions should be displayed simultaneously:
it: Quante domande saranno mostrate simultaneamente:

en: I try to implement all wishes as fast as possible and help with problems.
it: Provo a implementare tutte le vostre richieste il prima possibile, e vi aiuterò in eventuali problemi.

en: If mode "Different points for every answer" is activated, you can assign points with |POINTS. Otherwise 1 point will be awarded for every answer.
it: Se la modalità "Assegnare un punto differente per ogni risposta"  è attivata, puoi assegnare punti con |POINTS. In caso contrario sarà assegnato un punto per ogni risposta.

en: If quiz doesn't work in front-end, please try following:
it: Se il quiz non funziona nel sito, per favore prova quanto segue:

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around WpProQuiz shortcode ( [WpProQuiz X] ) into [raw] [WpProQuiz X] [/raw]
it: Se questa opzione è attivate, un [raw] si setta automaticamente intorno a WpProQuiz  ( [WpProQuiz X] ) nel  ( [raw] [WpProQuiz X] [/raw] ).

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
it: Se questa opzione è attivata, tutte le risposte sono numerate (solo singole e multiple scelte)

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
it: Se attivi questa opzione, un cookie è impostato addizionalmente per utenti non resitrati (anonimi). Questo assicura un controllo utente più lungo rispetto all'indirizzo IP.

en: If you activate this option, all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
it: Se attivi questa opzione, tutto  WpProQuiz-Javascript sono caricati nell header anche se non sono necessari.

en: If you activate this option, the user can complete the quiz only once. Afterwards the quiz is blocked for this user.
it: Se si attiva questa opzione, l'utente può completare il quiz solo una volta. Dopodichè il quiz sarà bloccato per questo utente.

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
it: Se abiliti questa funzione, captcha addizionale sarà mostrato a tutti gli user non registrati.

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
it: Se abiliti questa opzione, risposte saranno evidenziate come corrette o sbagliate.

en: If you enable this option, maximum number of displayed questions will be X from X questions. (The output of questions is random)
it: Se attivi questa opzione, il massimo numero di domande visualizzato, sarà da X a X domande. (La visualizzazione delle domande è casuale)

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
it: Se abiliti questa opzione, messaggi incorretti o corretti saranno mostrati.

en: If you enable this option, you can choose quiz, which user have to finish before he can start this quiz.
it: Se tu abiliti questa opzione, puoi scegliere un quiz, che l'utente deve finire prima di iniziare questo quiz.

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
it: Se attivi questa opzione, tu puoi inserire punti differenti per ogni risposta.

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
it: Se hai problemi con le librerie touch, per favore disattivale.

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
it: Se hai problemi con AJAX per favore attivalo.

en: Import
it: Importa

en: Import completed successfully
it: Importazione completata con successo

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
it: Nella versione 0.13 una nuova libreria è stata aggiunta per i dispositivi mobili.

en: In all selected quizzes statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
it: In tutti i quiz la funzione statistica è attivata. Se non è così sarà attivata automaticamente.

en: In case of problems
it: In caso di problemi

en: In this mode, not a list have to be sorted, but elements must be assigned to matching criterion.
it: In questa modalità, l'elenco non deve essere ordinato, ma dovranno essere destinati ad elementi corrispondenti il criterio.

en: In very old Wordpress themes this can lead to problems.
it: Nel versioni più vecchie dei temi Wordpress questo può portare a problemi.

en: Incorrect
it: Sbagliato

en: Is required only in rare cases.
it: E' richiesto solo in rari casi.

en: It is recommended %s this option on your system.
it: Si raccomanda %s questa opzione sul tuo sistema.

en: Latest POT file
it: Archivio POT più recente

en: Leaderboard
it: Classifica

en: Leaderboard time format
it: Classifica formato tempo

en: Loading
it: Cargando

en: Maximal %d MiB
it: Massimo valore di %d MiB

en: Maximal 15 levels
it: Massimo 15 livelli

en: Message with the correct / incorrect answer
it: Messaggio con la risposta corretta/incorretta

en: Message with the correct answer
it: Messaggio con le risposte corrette

en: Message with the incorrect answer
it: Messaggio con la risposta sblagliata

en: Move
it: Muovi

en: Multiple choice
it: Risposta multipla

en: Name
it: Nome

en: New question
it: Nuova domanda

en: No answer deposited!
it: Non c'è una risposta

en: No category
it: Nessuna categoria

en: No data available
it: Nessun dato

en: No name or e-mail entered.
it: Nessun nome o email inserito

en: No number in the field "Points" or less than 0
it: Nessun numero nel campo "Punti" o minore di 0

en: No number in the field "Points" or less than 1
it: Nessun numero nel campo "Punti" o minore di 1

en: No question deposited!
it: Non c'è una domanda

en: No quiz description filled!
it: Inserire la descrizione del quiz!

en: No quiz selected
it: Nessun quiz selezionato

en: No sort element in the criterion
it: Nessun criterio d'ordine

en: Not all fields completed.
it: Campi incompleti

en: Not categorized
it: Non categorizzato

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
it: Utenti non registrati devono inserire nome e email (email non sarà mostrata)

en: Number answers
it: Numero di risposte

en: Open PoEdit
it: Apri PoEdit

en: Options
it: Opzioni

en: Overview
it: Vista generale

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
it: Il nostro tema ha cambiato l'ordine interno dei filtri e questo ha causato un problema. Con un codice [raw] questo può essere evitato.

en: Percentages refer to the total score of the quiz. (Current total %d points in %d questions.
it: Percentuale riferita al totale del risultato del quiz. (Totale corrent %d punti in %d domande)

en: Please note
it: Notare

en: Please select user name:
it: Per favore scegli un user name:

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
it: Per favore ordina le risposte nel corretto ordine con il "Muovi"-tasto, Le risposte sono mostrare casulamente.

en: Plugin has been detected.
it: Un plugin è stato rilevato

en: Plugin is not installed.
it: Plugin non istallato

en: Points
it: Punti

en: Points for this question (Standard is 1 point)
it: Punti per questa domanda (un punto solitamente)

en: Points scored
it: Punti segnati

en: Prerequisites
it: Prerequisiti

en: Prerequisites (This quiz have to be finished)
it: Prerequisiti (Questo quiz deve essere completato)

en: Preview
it: Anteprima

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
it: Proteggi le statistiche da spam. risultati saranno solo salvati ogni X minuti dallo stesso IP. (0 = disattivato)

en: Question
it: Domanda

en: Question %s of %s
it: Domanda %s di %s

en: Question added
it: Domanda aggiunta

en: Question edited
it: Domanda modificata

en: Question not found
it: Domanda non trovata

en: Question: %d
it: Domanda: %d

en: Questions
it: Domanda

en: Questions below each other
it: Domande una sotto l'altra

en: Questions sorted
it: Domande ordinate

en: Quiz deleted
it: Quiz cancellato

en: Quiz description
it: Descrizione quiz

en: Quiz edited
it: Quiz modificato

en: Quiz name
it: Nome del quiz

en: Quiz not found
it: Quiz non trovato

en: Quiz overview
it: Panoramica del quiz

en: Quiz title
it: Titolo del quiz

en: Quiz title or quiz description are not filled
it: Il titolo del quiz o la descrizione non sono inseriti

en: Quiz: %s - Statistics
it: Quiz: %s - Statistiche

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Reset entire statistic
it: Resetta tutte le statistiche

en: Reset statistics
it: Reset statistiche

en: Reset the user identification
it: Reset identificazione utenti.

en: Resets user identification for all users.
it: Reset identificazioni utentu per tutti gli utenti

en: Restart quiz
it: Riavvia quiz

en: Result
it: Risultato

en: Results
it: Risultati

en: Results text
it: Testo del risultato

en: Same text for correct- and incorrect-message?
it: Stesso testo per messaggi corretti o sbagliati?

en: Save
it: Salva

en: Save PO file - with the name "wp-pro-qioz-de_DE.po"
it: Salva PO file - con il nome "wp-pro-quiz-de_DE.po"

en: Save order
it: Salva ordine

en: Seconds
it: Secondi

en: Set "Translation properties"
it: Imposta "Proprietà di traduzioni"

en: Settings in case of problems
it: Impostazioni in caso di problemi

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: Shortcode-Leaderboard
it: Shortcode-Classifica

en: Show average points
it: Mostra punti medi

en: Show leaderboard
it: Mostra la classifica

en: Show only specific number of questions
it: Mostra solo specifici numeri di domande

en: Show only users, who solved the quiz:
it: Mostra solo gli utenti, che hanno risolto il quiz:

en: Show points
it: Mostra punti

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
it: Mostra i punti raggiunti nelle risposte corrette e incorrette?

en: Shows in quiz, how many points are reachable for respective question.
it: Mostra nel quiz, quanti punti sono raggiungibili per le rispettive domande.

en: Single choice
it: Risposta unica

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: Sort elements
it: Ordina elementi

en: Sort list by
it: Ordina lista per

en: Start export
it: Inizia esportazione

en: Start import
it: Inizia importazione

en: Start quiz
it: Inizia quiz

en: Statistics
it: Statistiche

en: Statistics IP-lock
it: Statistiche IP-Bloccato

en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed quiz, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
it: Statistiche sulle risposte giuste e sbagliate. Le statistiche saranno salvate completando il quiz, not dopo ogni domanda. Le statistiche sono solo visibili dal menù amministrazione. (statistiche interne)

en: Statistics-function must be enabled.
it: Funzione statistica deve essere attivata.

en: Stats not enabled
it: Statistiche non abilitate

en: Style Manager
it: Editor degli stili

en: Successfully
it: Successo

en: Support WP-Pro-Quiz
it: Supporta Wp-Pro-Quiz

en: Table is loading
it: La tebella è caricata

en: Template stored
it: Template salvato

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
it: La classifica permette agli utenti di inserire il il risultato nella lista pubblica e condividere il risultato.

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
it: La classifica funziona indipendentemente dalla funzione statistiche interne.

en: The percent values in result text are incorrect.
it: Il valore della percentuale nel testo dei risultati è incorretto

en: The title is used for overview, it is not visible in quiz. If you leave the title field empty, a title will be generated.
it: Il titolo è usato solo per il riepilogo, non è visibile nel quiz. Se lo lasci vuoto, un titolo verrà generato automaticamente.

en: The title serves as quiz heading.
it: Il titolo serve come intestazione del quiz

en: The user completed a quiz.
it: L'utente ha terminato il quiz

en: These settings should only be set in cases of problems with Wp-Pro-Quiz.
it: Queste impostazioni saranno solo attivate in caso di problemi con Wp-Pro-Quiz.

en: This entry should really be deleted?
it: Vuoi cancellare veramente?

en: This option applies to:
it: Questa opzione è applicata a:

en: This option requires additional plugin:
it: Questa opzione richiede un plug-in opzionale:

en: This points will be rewarded, only if the user closes the question correctly.
it: Questo punto verrà assegnato, solo se l'utente risponderà correttamente.

en: This text will be displayed at the end of the quiz (in results). (this text is optional)
it: Questo testo sarà mostrato alla fine del quiz (nei risultati). (Questo testo è opzionale)

en: This text will be displayed before start of the quiz.
it: Questo testo sarà mostrato prima di iniziare il quiz.

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
it: Questo testo sarà visibile if la risposta è corretta. E' usato per spiegare domande complesse. Il messaggio "Giusto" od "Sblagliato" è sempre mostrato automaticamente.

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
it: Questo testo sarò visibile se la risposta è sbagliata. Può essere usato per domande complesse. Il messaggio "Giusto" o "Sbagliato" viene mostrato semprre automaticamente.

en: Time has elapsed
it: Il tempo è scaduto

en: Time limit
it: Limite di tempo

en: Title
it: Titolo

en: Title is not filled!
it: Inserire un titolo

en: Today
it: Oggi

en: Total
it: Totale

en: Touch Library
it: Libreria touch per dispositivi mobili

en: Translate
it: Traduci

en: Translate WP-Pro-Quiz
it: Traduci Wp-Pro-Quiz

en: Type
it: Tipo

en: UR = unregistered user, R = registered user
it: UR = utente non registrato, R = utente registrato

en: Upload generated *.mo file to your server, to /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages
it: Invia file *.mo generato sul tuo server, a  /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages

en: User can apply after:
it: Utenti possono applicare dopo:

en: User identification has been reset.
it: Le identificazioni utente, sono state resettate.

en: Users can apply multiple times
it: Utenti possono applicare più volte

en: Values can also be mixed up
it: Valori posso anche essere mescolati

en: View questions
it: Guarda le domande

en: WP-Pro-Quiz is small but nice free quiz plugin for WordPress.
it: Wp-Pro-Quiz è un piccolo, ma ben fatto quiz plugin per WordPress.

en: Where should leaderboard be displayed:
it: Dove sarebbe mostrata la classifica:

en: Who can sign up to the list
it: Chi può iscriversi alla lista

en: Wp-Pro-Quiz
    
    The user "$username" has completed "$quizname" the quiz.
    
    Points: $points
    Result: $result
it: Wp-Pro-Quiz
    
    L'utente "$username" ha completato "$quizname" il quiz.
    
    Punti: $points
    Risultato: $result

en: Wp-Pro-Quiz: One user completed a quiz
it: Wp-Pro-Quiz: Un utente ha completato un quiz

en: XML could not be loaded.
it: XML non può essere caricato

en: You can create sort elements with empty criteria, which can't be assigned by user.
it: Puoi creare elementi ordinabili con criteri vuoti, i quali possono essere assegnati dall'utente.

en: You can not enter again.
it: Non puoi inserire nuovamente

en: You can translate WP-Pro-Quiz from existing to existing language (e.g. english to english) e.g. to rename buttons.
it: Puoi tradurre WP-Pro-Quiz da un una lingua esistente a un' altra esistente (esempio, italiano a italiano"), esempio per rinominare i tasti.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Non hai diritti sufficenti per visualizzare la pagina

en: You entered wrong captcha code.
it: Hai inserito il CAPTCHA errato

en: You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
it: Hai già completato il quiz prima. Quindi non è possibile avviarlo nuovamente.

en: You have reached %s of %s points, (%s)
it: Hai raggiunto %s di %s punti disponibili (%s)

en: You have to finish following quiz, to start this quiz:
it: Devi finire questo quiz, prima di iniziare:

en: You must answer all questions before you can completed the quiz.
it: Devi rispondere alla domanda prima di completare il quiz!

en: You must answer this question.
it: Devi rispondere alla domanda!

en: You must specify a name.
it: Devi specificare un nome

en: You must specify a template name.
it: Devi specificare un nome template

en: You need:
it: Hai bisogno:

en: You signed up successfully.
it: Ti sei loggato con successo

en: Your donations can help to ensure that the project continues to remain free.
it: La tua donazione aiuterà questo progetto a rimanere free!

en: Your name can not exceed 15 characters.
it: Il tuo nome non può superare i 15 caratteri

en: Your score
it: Il tuo punteggio

en: Your time: <span></span>
it: Il tuo tempo: <span></span>

en: all users
it: Tutti gli utenti

en: anonymous users only
it: Solo utenti anonimi

en: back to overview
it: Torna indietro

en: below the "result text"
it: Sotto il "risultato del test"

en: best user
it: Miglior utente

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
it: Risposta esatta (una per linea)) (la risposta sarà convertita in caretteri minuscoli)

en: display captcha
it: Mostra captcha

en: don't display
it: Non mostrarlo

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
it: Esempio " I {gioco} a calcio con un {pallone|3}. " - "gioco" da un punto e "pallone" 3 punti.

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
it: Esempio dominio con caratteri speciali combinato con IE

en: from:
it: Da:

en: in a button
it: In un tasto

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
it: in minuti (raccomandati: 1440 minuti = 1 giorno)

en: in percent
it: In percentuale

en: jQuery support cors
it: Cors di supporto jQuery

en: maximum of %s points
it: Massimo di %s punti

en: minute
it: minuto

en: newest entry
it: Partite più recenti

en: not to activate
it: Non attivare

en: oldest entry
it: Partite più vecchie

en: percent
it: Percentuale

en: questions copied
it: Domanda copiata

en: quiz created
it: Quiz creato

en: registered useres only
it: Solo utenti registrati

en: replace de_DE with your countries short code (e.g. en_US, nl_NL...)
it: Sostituisci de_DE con il codice breve della tua nazione (esempio en_US, nl_NL ...)

en: to activate
it: Attivare

en: user identification by cookie
it: Identificazione user attraverso cookie
