WP-Pro-Quiz - en to hu translation catalogue (485 entries)

en: Do you really want to delete the quiz/question?
hu: Biztos, hogy törölni szeretnéd a kérdést/kérdősort?

en: Title is not filled!
hu: A cím nincs kitöltve!

en: No question deposited!
hu: Nem tettél fel kérdést!

en: Correct answer was not selected!
hu: Nem adtad meg a helyes választ!

en: No answer deposited!
hu: Nem adtál választ!

en: No quiz description filled!
hu: Kihagytad a kvíz leírását!

en: The percent values in result text are incorrect.
hu: A százalékos értékek a végeredménynél hibásak.

en: No number in the field "Points" or less than 1
hu: A "Pontok" mezőben nincs szám vagy kevesebb, mint 1

en: No number in the field "Points" or less than 0
hu: A "Pontok" mezőben nincs szám vagy kevesebb, mint 0

en: No quiz selected
hu: Nincs kiválasztva kvíz

en: Do you really want to reset the statistic?
hu: Biztos, hogy törölni szeretnéd a statisztikát?

en: No data available
hu: Nincs megjeleníthető adat

en: No sort element in the criterion
hu: Nincs a kritériumnak megfelelő elem

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
hu: "Válaszonkénti eltérő pontozás" nem lehetséges a "Szabad" választásnál

en: You must specify a name.
hu: Meg kell adnod egy nevet!

en: This entry should really be deleted?
hu: Biztos, hogy törölni szeretnéd ezt?

en: Not all fields completed.
hu: Nincs minden mező kitöltve!

en: You must specify a template name.
hu: Meg kell határoznod egy Sablon elnevezést!

en: Close
hu: Bezárás

en: Today
hu: Ma

en: Loading
hu: Betöltés

en: You must answer this question.
hu: Nem lehet kihagyni ezt a kérdést.

en: You must answer all questions before you can completed the quiz.
hu: A kvíz akkor lesz kiértékelhető, ha minden kérdésre adsz választ.

en: All fields have to be filled.
hu: Az összes mezőt ki kell tölteni.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
hu: Nincs jogosultságod ehhez az oldalhoz.

en: Settings saved
hu: A beállítások mentése sikerült!

en: Database repaired
hu: Adatbázis javítva

en: File cannot be processed
hu: Nem tölthető be ez a fájl.

en: Quiz not found
hu: Nem található ez a kvíz!

en: Question not found
hu: Nem található ez a kérdés!

en: Question edited
hu: A kérdés szerkesztése sikerült!

en: Question added
hu: Sikerült új kérdést hozzátenni!

en: Edit question
hu: Kérdés szerkesztése

en: New question
hu: Új kérdés hozzáadása

en: Question: %d
hu: Kérdés: %d

en: questions copied
hu: kérdés másolva

en: Quiz edited
hu: A kvíz szerkesztése sikerült!

en: quiz created
hu: Új kvízt hoztál létre.

en: Quiz title or quiz description are not filled
hu: Nem töltötted ki a kvíz címe/leírása mezőket!

en: Edit quiz
hu: Kvíz szerkesztése

en: Create quiz
hu: Új kvíz

en: Template stored
hu: A sablon tárolása sikerült.

en: Quiz deleted
hu: A kvíz törlése sikerült.

en: Not categorized
hu: Nem kategorizált

en: Categories
hu: Kategóriák

en: No category
hu: Nincs kategória

en: Anonymous
hu: Anonim

en: Deleted user
hu: A felhasználót törölték.

en: No name or e-mail entered.
hu: Sem név, sem email megadása nem történt.

en: You signed up successfully.
hu: Sikerült feliratkoznod!

en: An error has occurred.
hu: Hiba történt!

en: You can not enter again.
hu: Nem tudsz újra belépni.

en: Your name can not exceed 15 characters.
hu: A neved maximum 15 karakterből állhat.

en: You entered wrong captcha code.
hu: Helytelen ellenőrző kódot írtál be.

en: ticked
hu: pipa

en: not ticked
hu: nincs bejelölve

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: File was not uploaded
hu: Nem sikerült a fájl feltöltése.

en: File have wrong format
hu: Rossz formátumú a fájl

en: File is not compatible with the current version
hu: A fájl nem kompatibilis az aktuális verzióval.

en: XML could not be loaded.
hu: XML-t nem lehet betölteni.

en: Wp-Pro-Quiz: One user completed a quiz
hu: Wp-Pro-Quiz: Egy felhasználó kitöltötte a kvízt

en: Wp-Pro-Quiz
    
    The user "$username" has completed "$quizname" the quiz.
    
    Points: $points
    Result: $result
hu: Wp-Pro-Quiz
    
    A felhsználó "$username" befejezte a "$quizname" című kvízt.
    
    Pontszám: $points
    Eredmény: $result

en: Wp-Pro-Quiz
    
    You have completed the quiz "$quizname".
    
    Points: $points
    Result: $result
hu: Wp-Pro-Quiz
    
    Befejezted a kvízt "$quizname".
    
    Pontszám: $points
    Eredmény: $result

en: The user completed a quiz.
hu: A felhasználó kitöltötte a kvízt.

en: The user completed a quiz with 100 percent.
hu: A felhasználó 100 %-osan töltötte ki a kvízt.

en: A powerful and beautiful quiz plugin for WordPress.
hu: Erőteljes és szép plugin Wordpresshez.

en: Leaderboard
hu: Ranglista

en: back to overview
hu: vissza az áttekintéshez

en: Filter
hu: Szűrés

en: Sort by:
hu: Rendezés...alapján

en: best user
hu: Legjobb felhasználó

en: newest entry
hu: legújabb bejegyzés

en: oldest entry
hu: legrégebbi bejegyzés

en: How many entries should be shown on one page:
hu: Hány bejegyzés látszódjon egy oldalon:

en: Type
hu: Típus

en: UR = unregistered user, R = registered user
hu: UR=nem regisztrált felhasználó, R= regisztrált felhasználó

en: User
hu: Felhasználó

en: E-Mail
hu: E-mail

en: Entered on
hu: Megadva

en: Points
hu: Pont

en: Results
hu: Eredmények

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Delete
hu: Törlés

en: save
hu: mentés

en: cancel
hu: mégsem

en: Action
hu: Művelet

en: Apply
hu: Alkalmazás

en: Delete all entries
hu: Minden bejegyzés törlése

en: Start quiz
hu: Kvíz kezdése

en: Restart quiz
hu: A kvíz újra indítása

en: Quiz-summary
hu: Kvíz-összesítő

en: Finish quiz
hu: Kvíz befejezése

en: Quiz is loading...
hu: A kvíz töltődik...

en: You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
hu: Ezt a kvízt már kitöltötted. Ezért nem tudod újra kezdeni.

en: You must sign in or sign up to start the quiz.
hu: Regisztrálnod kell vagy bejelentkezni a kvíz megkezdéséhez.

en: You have to finish following quiz, to start this quiz:
hu: Ez a kérdőív még nem indítható, míg az alábbiakat be nem fejezted:

en: Your result has been entered into leaderboard
hu: Az eredményed bekerült a ranglistába

en: Name
hu: Név

en: Send
hu: Küldés

en: You must fill out this field.
hu: A mező kitöltése kötelező.

en: You must specify a number.
hu: Válassz egy számot!

en: You must specify a text.
hu: Meg kell adnod egy szöveget.

en: You must specify an email address.
hu: E-mail címet kell adni!

en: You must specify a date.
hu: Írjál dátumot!

en: %s of %s questions completed
hu: %s megválaszolva %s -kérdésből

en: Questions
hu: Kérdések

en: Information
hu: Információ

en: Time limit
hu: Idő határ

en: Answered
hu: Megválaszolt

en: Review
hu: Felülvizsgálat

en: Review question
hu: Kérdés felülvizsgálata

en: %s of %s questions answered correctly
hu: Helyes válaszok száma: %s . Összes kérdés: %s

en: Your time: <span></span>
hu: Az időd: <span></span>

en: Time has elapsed
hu: Lejárt az idő

en: You have reached %s of %s points, (%s)
hu: Elért pontszám: %s Elérhető maximum: %s (Helyes %s)

en: Average score
hu: Átlag pontszám

en: Your score
hu: Pontszámod

en: View questions
hu: Válaszok áttekintése

en: Show leaderboard
hu: Ranglista megmutatása

en: Question %s of %s
hu: Kérdés: %s / %s

en: Question
hu: Kérdés

en: %d points
hu: %d pont

en: Category: %s
hu: Kategória: %s

en: Sort elements
hu: Elemek rendezése

en: Correct
hu: Helyes válasz

en: Incorrect
hu: Helytelen

en: Hint
hu: Segítség

en: Skip question
hu: A kérdés kihagyása

en: Back
hu: Vissza

en: Check
hu: Ellenőrzés

en: Next
hu: Következő

en: Page %d
hu: Oldal %d

en: maximum of %s points
hu: maximum %s pontból

en: Pos.
hu: Poz.

en: Result
hu: Eredmény

en: Table is loading
hu: A táblázat töltődik

en: Global settings
hu: Általános beállítások

en: Settings in case of problems
hu: Felmerülő problémák esetén javasolt beállítások

en: Save
hu: Mentés

en: Leaderboard time format
hu: Ranglista idő formátuma

en: Custom
hu: Egyedi

en: Documentation on date and time formatting
hu: Dokumentáció dátum és idő formátuma

en: Statistic time format
hu: Idő statisztika formátum

en: Select example:
hu: Válassz példát:

en: Time format:
hu: Idő formátum:

en: Category management
hu: Kategória kezelés

en: Quiz template management
hu: Kvíz sablon kezelés

en: Question template management
hu: Kérdés sablon kezelés

en: Admin e-mail settings
hu: Admin e-mail beállítások

en: To:
hu: Címzett:

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
hu: Több email címet vesszővel válassz el (pl wp@test.com, test@test.com stb.)

en: From:
hu: Feladó:

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: Activate
hu: Aktiválás

en: Message body:
hu: Üzenet tartalma:

en: Allowed variables
hu: Lehetséges változók

en: User-ID
hu: Felhasználó-ID

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Quiz-Name
hu: Kvíz név

en: Result in precent
hu: Százalékban megadott eredmény

en: Reached points
hu: Elért pontszám

en: IP-address of the user
hu: Felhasználó IP-címe

en: Category-Overview
hu: Kategória áttekintése

en: User e-mail settings
hu: Felhasználó e-mail beállításai

en: to activate
hu: aktiválni

en: not to activate
hu: nem aktiválható

en: Please note
hu: Kérlek figyelj oda

en: These settings should only be set in cases of problems with Wp-Pro-Quiz.
hu: Ezek a beállítások csak Wp-Pro-Quiz használata közben adódó problémák esetén alkalmazhatók.

en: Automatically add [raw] shortcode
hu: Automatikusan hozzáad [raw] kódot

en: It is recommended %s this option on your system.
hu: Javasolt %s a rendszeredben.

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around WpProQuiz shortcode ( [WpProQuiz X] ) into [raw] [WpProQuiz X] [/raw]
hu: Amennyiben ezt aktiválod, egy [raw] shortcode automatikusan beállításra kerül WpProQuiz shortcode ( [WpProQuiz X] ) ba [raw] [WpProQuiz X] [/raw]

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
hu: Saját témák megváltoztatják a szűrők belső sorrendjét, mely problémákat okozhat. Hozzáadott shortcode-al [raw] ez megelőzhető.

en: Do not load the Javascript-files in the footer
hu: Ne tölts Javascript-file-okat a footer-be

en: Generally all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
hu: Alapvetően az összes WpProQuiz-Javascript file a footer be töltődik és csak akkor amikor szükség van rájuk.

en: In very old Wordpress themes this can lead to problems.
hu: Régi Wordpress sablonoknál problémát okozhat

en: If you activate this option, all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
hu: Amennyiben ezt engedélyezed, minden WP-Pro-Quiz-Javascript file betöltésre kerül a headerbe még ha nincs is rájuk szükség.

en: Anyone who wants to learn more about this topic should read through the following websites %s and %s.
hu: Amennyiben többet szeretnél megtudni az adott témáról, olvasd át az adott weboldalakat: %s és %s.

en: Deactivate
hu: Deaktiválás

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
hu: A 0.13-as verziótól új Touch Library -t kapott a mobil eszközökhöz.

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
hu: Amennyiben gond lenne a Touch Library-vel, kérem deaktiváld azt!

en: Is required only in rare cases.
hu: Csak ritkán ajánlott.

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
hu: Amennyiben gond lenne a front ajaxal, kérem aktíváld!

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
hu: pl Domain speciális karakterekkel az IE kombinációkkal

en: Repair database
hu: Adatbázis javítása

en: No date will be deleted. Only WP-Pro-Quiz tables will be repaired.
hu: Dátumot nem törlünk. Csak a WP-Pro-Quiz táblák lesznek javítva.

en: Import
hu: Importálás

en: Error
hu: Hiba

en: Successfully
hu: Sikeresen

en: Import completed successfully
hu: Az importálás sikerült.

en: Quiz name
hu: Kvíz név

en: Start import
hu: Importálás megkezdése

en: load template
hu: Sablon betöltése

en: Title
hu: Cím

en: (optional)
hu: (opcionális)

en: The title is used for overview, it is not visible in quiz. If you leave the title field empty, a title will be generated.
hu: Ez a cím csak áttekintéshez használható, a kvízben nem fog megjelenni. Amennyiben üresen hagyod, generált nevet fog kapni.

en: (required)
hu: (ajánlott)

en: Points for this question (Standard is 1 point)
hu: Ezért a kérdésért ennyi pont jár (1 pont általában)

en: This points will be rewarded, only if the user closes the question correctly.
hu: Ezek a pontok akkor járnak, ha a felhasználó helyesen válaszol.

en: Different points for each answer
hu: Minden egyes válasz egyedi pontot ér.

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
hu: Ez az opció alkalmas arra,hogy minden egyes válaszhoz különböző pontszámokat rendelj.

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
hu: Helyes és helytelen válasz esetén is látható legyen az elért pontszám?

en: Category
hu: Kategória

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
hu: A kérdéshez csoportosított kategória rendelhető. Kategóriák pl. láthatóak a statisztika funkcióban.

en: You can manage categories in global settings.
hu: Az általános beállítások alatt lehet a kategóriákat szerkeszteni.

en: Create new category
hu: Új kategória létrehozása

en: Create
hu: Létrehoz

en: Message with the correct / incorrect answer
hu: Üzenet helyes / helytelen válasz esetén

en: Deactivated in quiz settings.
hu: Ki lett kapcsolva a Kvíz beállításainál.

en: Message with the correct answer
hu: Üzenet helyes válasz esetén

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
hu: Ez a szöveg jelenik meg, amennyiben a válasz helyes. Bonyolultabb kérdések magyarázatakor lehet hasznos. A "Helyes" vagy "Helytelen" üzenet mindig megjelenik automatikusan.

en: Same text for correct- and incorrect-message?
hu: Helyes és helytelen üzenet esetén is ugyanaz az a szöveg jelenjen meg?

en: Message with the incorrect answer
hu: Üzenet helytelen válasz esetén

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
hu: Ez a szöveg jelenik meg, amennyiben a válasz helytelen. Bonyolultabb kérdések magyarázatakor lehet hasznos. A "Helyes" vagy "Helytelen" üzenet mindig megjelenik automatikusan.

en: Here you can enter solution hint.
hu: Ide írhatod a helyes válaszra utaló segítséget.

en: Activate hint for this question?
hu: Szeretnéd igénybe venni a segítséget ennél a kérdésnél?

en: Answer type
hu: Válasz típus

en: Single choice
hu: Egyszerű választás

en: Multiple choice
hu: Többszörös választási lehetőség

en: "Free" choice
hu: "Szabad" választás

en: "Sorting" choice
hu: "Rendezés" választás

en: "Matrix Sorting" choice
hu: "Matrix Rendezés" választás

en: Cloze
hu: Kitöltés

en: Assessment
hu: Értékelés

en: Answers
hu: Válaszok

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
hu: Kérlek, rendezd a szavakat helyes sorrendbe a "Mozgat" gomb segítségével. A válaszok véletlenszerűen jelennek meg.

en: Add new answer
hu: Új válasz hozzáadása

en: In this mode, not a list have to be sorted, but elements must be assigned to matching criterion.
hu: Ebben a módban nem a listát kell rendezni, hanem az elemeket kell a megfelelő kritériumokhoz rendelni.

en: You can create sort elements with empty criteria, which can't be assigned by user.
hu: Létrehozhatsz rendezhető elemeket üres kritériumokkal, mely nem rendelhető felhasználóhoz.

en: Percentage width of criteria table column:
hu: A kritérium hasáb szélessége százalékos értékben:

en: Allows adjustment of the left column's width, and the right column will auto-fill the rest of the available space. Increase this to allow accommodate longer criterion text. Defaults to 20%.
hu: A bal oldali hasáb szélességét határozhatod meg, így a jobb hasáb automatikusan felveszi a maradék helyet. Ezt növelve lehetővé tehető hosszabb meghatározás szöveg is. Az alap 20%.

en: template name
hu: sablon név

en: Create new template
hu: Új sablon létrehozása

en: Save as template
hu: Sablonként való mentés

en: Options
hu: Opciók

en: Answer
hu: Válasz

en: Allow HTML
hu: HTML engedélyezése

en: Delete answer
hu: Válasz törlése

en: Add Media
hu: Média hozzáadása

en: Move
hu: Mozgatás

en: Criterion
hu: Kritérium

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
hu: helyes válaszok (soronként egyesével) (a válaszok kisbetűssé lesznek alakítva)

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
hu: A kereső szavakat tedd kapcsos zárójel közé pl. "I {play} soccer". Nagy és kisbetűk nem számítanak.

en: You can specify multiple options for a search word. Enclose the word with [ ] e.g. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[play][love][hate]} soccer" </span>. In this case answers play, love OR hate are correct.
hu: A keresett szóhoz több jó választ határozhatsz meg. Ha a szót [ ] -ba teszed pl. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[play][love][hate]} soccer" </span>. Ekkor a: play, love vagy hate mind helyes válaszok lesznek.

en: If mode "Different points for every answer" is activated, you can assign points with |POINTS. Otherwise 1 point will be awarded for every answer.
hu: Amennyiben a "Válaszonként eltérő pontozás" aktiválva van, a |PONT -al határozhatsz meg pontokat. Egyébként 1 pontot ér minden jó válasz.

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
hu: pl: "I {play} soccer, with a {ball|3}"  Ahol a "play" 1 pontot ér és a  "ball" pedig 3-at.

en: Here you can create an assessment question.
hu: Itt egy értékelő kérdést adhatsz meg.

en: Enclose a assesment with {}. The individual assessments are marked with [].
hu: Az értékelési skálát tedd kapcsos zárójelbe {}, az egyedi értékeket pedig négyzetes zárójelbe [].

en: The number of options in the maximum score.
hu: Lehetőségek száma lesz a maximális pontszám.

en: Examples:
hu: Példák:

en: less true { [1] [2] [3] [4] [5] } more true
hu: kevésbé igaz { [1] [2] [3] [4] [5] } inkább igaz

en: Demo
hu: Demó

en: less true { [a] [b] [c] } more true
hu: kevésbé igaz { [a] [b] [c] } inkább igaz

en: Single choice options
hu: Egyszerű választási lehetőségek

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points
hu: Amennyiben "Válaszonként eltérő pontozás" aktív, egy speciális mód válik elérhetővé. <br> Ez megváltoztatja a pontok kiszámítását

en: Different points - modus 2 activate
hu: Eltérő pontozás - mód 2 aktív

en: Disables the distinction between correct and incorrect.
hu: Helyes és helytelen közötti különbség kikapcsolása.

en: disable correct and incorrent
hu: helyes és helytelen kikapcsolása

en: Explanation of points calculation
hu: A pontok kiszámításának magyarázata.

en: "Different points for each answer" enabled
hu: "Válaszonkénti eltérő pontozás" engedélyezve

en: "Different points - mode 2" disable
hu: "Eltérő pontozás - mód 2" tiltva

en: "Different points - mode 2" enabled
hu: "Eltérő pontozás - mód 2" engedélyezve

en: Questions sorted
hu: Válogatott kérdések

en: Total
hu: Összesen

en: Add question
hu: Kérdés hozzáadása

en: Save order
hu: Sorrend mentése

en: Copy questions from another Quiz
hu: Másik kvízből kérdések másolása

en: Here you can copy questions from another quiz into this quiz. (Multiple selection enabled)
hu: Itt lehet kérdéseket másolni ebbe a kvízbe egy másik kvízből.(Többszörös kiválasztás engedélyezve)

en: Copy questions
hu: Kérdések másolása

en: Quiz title
hu: Kvíz cím

en: Hide quiz title
hu: Kvíz címének elrejtése

en: Hide title
hu: Cím elrejtése

en: The title serves as quiz heading.
hu: A cím egyben a kvíz leírása is.

en: Hide "Restart quiz" button
hu: A "Kvíz újraindítása" gomb elrejtése

en: Hide the "Restart quiz" button in the Frontend.
hu: Elrejti a "Kvíz újraindítása" gombot az oldalon.

en: Hide "View question" button
hu: A "Kérdések átnézése" gomb elrejtése

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
hu: Elrejti a "Kérdés megtekintése" gombot az oldalon.

en: Display question randomly
hu: A kérdések véletlenszerű megjelenése

en: Display answers randomly
hu: A válaszok véletlenszerű megjelenése

en: Sort questions by category
hu: Kérdések kategória szerinti rendezése

en: Also works in conjunction with the "display randomly question" option.
hu: Működik kötőszavakkal is a "jeleníts meg random kérdést" opciónál.

en: Seconds
hu: Másodperc

en: 0 = no limit
hu: 0= nincs határ

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed quiz, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
hu: A statisztika jó/ rossz válaszokról szól. A statisztika kitöltött kvízenként kerül mentésre, nem kérdésenként, és csak az Adminisztrátori felületen érhető el. (ez egy belső statisztika)

en: Statistics IP-lock
hu: Statisztika IP zár

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
hu: percekben megadva (javasolt: 1440 perc = 1nap)

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
hu: Megvédi a statisztikát a csalásoktól. Az eredmény csak X percenként kerül mentésre egy azonos IP-rő. (0 = deaktiválás)

en: Execute quiz only once
hu: Csak egyszer lehet a kvízt kitölteni

en: If you activate this option, the user can complete the quiz only once. Afterwards the quiz is blocked for this user.
hu: Ha aktiválod ezt az opciót, a felhasználó csak egyszer töltheti ki a kvízt. Ezután a kvíz nem jelenik meg többször a felhasználónak.

en: This option applies to:
hu: Ez az opció alkalmas:

en: all users
hu: minden felhasználó

en: registered useres only
hu: csak regisztrált felhasználók részére

en: anonymous users only
hu: csak anonim felhasználók részére

en: user identification by cookie
hu: cookie alapján meghatározott felhasználó

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
hu: Amennyiben engedélyezed, a cookie-k at fogunk használni a nem regisztrált felhasználók azonosítására. Ez hosszabb távon kötődik felhasználóhoz, mint az IP megjelölés.

en: Reset the user identification
hu: Felhasználói azonosítás törlése

en: User identification has been reset.
hu: Felhasználói azonosítás törlése megtörtént.

en: Resets user identification for all users.
hu: Törli az összes Felhasználó azonosítását.

en: Show only specific number of questions
hu: Csak bizonyos számú kérdés jelenjen meg

en: If you enable this option, maximum number of displayed questions will be X from X questions. (The output of questions is random)
hu: Amennyiben ezt engedélyezed, a megjeleníthető kérdések maximuma X lesz X kérdésből. (A kérdések megjelenése véletlenszerű lesz)

en: How many questions should be displayed simultaneously:
hu: Hány kérdés jelenjen meg egyszerre:

en: in percent
hu: százalékosan

en: Prerequisites
hu: Előfeltételek

en: If you enable this option, you can choose quiz, which user have to finish before he can start this quiz.
hu: Ha bekapcsolod ezt az opciót, kiválaszthatod azt a kvízt, amelyet a felhasználónak be kell fejeznie ahhoz, hogy elkezdhesse ezt.

en: In all selected quizzes statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
hu: Mindegyik kvízes statisztikai funkciónak működnie kell. Ha nem, automatikusan fog aktiválódni.

en: Quiz
hu: Kvíz

en: Prerequisites (This quiz have to be finished)
hu: Előfeltételek (Ezt a kvízt be kell fejezni)

en: Question overview
hu: Kérdések áttekintése

en: Add at the top of the quiz a question overview, which allows easy navigation. Additional questions can be marked "to review".
hu: A kvíz tetejéhez kérdés áttekintőt ad, mely segíti a könnyebb navigálást. További kérdések megjelölhetőek "felülvizsgálatra".

en: Additional quiz overview will be displayed, before quiz is finished.
hu: További kvíz áttekintést a kvíz befejezése előtt mutatunk majd.

en: If you enalbe this option, no quiz overview will be displayed, before finishing quiz.
hu: Ha ezt az opciót választod, nem lesz kvíz áttekintő a kvíz befejezése előtt.

en: If you enable this option, user won't be able to skip question. (only in "Overview -> next" mode). User still will be able to navigate over "Question-Overview"
hu: Ha ezt az opciót bekapcsolod, a felhasználó nem hagyhat ki kérdéseket. (Csak "Áttekintés->következő" módban). A felhasználó át tud lépni a "Kérdés- Áttekintés"-be.

en: Admin e-mail notification
hu: Admin e-mail visszajelzés

en: for registered users only
hu: csak regisztrált felhasználó számára

en: for all users
hu: minden felhasználó számára

en: If you enable this option, you will be informed if a user completes this quiz.
hu: Ha ezt az opciót bekapcsolod, jelzést kapsz arról, ha egy felhasználó kitöltötte a kvízt.

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
hu: E-mail beállítások az általános beállítások alatt szerkeszthetők.

en: User e-mail notification
hu: Felhasználói e-mail visszajelzés

en: If you enable this option, an email is sent with his quiz result to the user. (only registered users)
hu: Ha engedélyezed ezt az opciót, egy e-mail értesíti a felhasználót az eredményéről. (csak regisztráltakat)

en: Autostart
hu: Automatikus indítás

en: If you enable this option, the quiz will start automatically after the page is loaded.
hu: Ha bekapcsolod ezt az opciót, a kvíz automatikusan elindul, miután betöltődött az oldal.

en: Only registered users are allowed to start the quiz
hu: Csak a regisztrált felhasználók kezdhetik el a kvízt.

en: If you enable this option, only registered users allowed start the quiz.
hu: Ha bejelölöd ezt az opciót, csak a regisztrált felhasználók kezdhetik el a kvízt.

en: Quiz description
hu: Kvíz leírása

en: This text will be displayed before start of the quiz.
hu: Ez a szöveg fog megjelenni a kvíz megkezdése előtt.

en: Results text
hu: Végeredmény szöveg

en: This text will be displayed at the end of the quiz (in results). (this text is optional)
hu: Ez a szöveg fog megjelenni a kvíz végén (a végeredményekben) (ez a szöveg opcionális)

en: Activate graduation
hu: Fokozatokra osztás aktíválása

en: Hint:
hu: Segítség:

en: Maximal 15 levels
hu: Maximum 15 szint

en: Percentages refer to the total score of the quiz. (Current total %d points in %d questions.
hu: A százalékok meghatározzák a kvíz teljes pontszámát. (Aktuális totál %d pont %d kérdésekben.)

en: Values can also be mixed up
hu: Az értékek felcserélhetőek

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
hu: 10,15% vagy 10.15% megengedett (max. két számjegy a tizedes után)

en: from:
hu: feladó:

en: percent
hu: százalék

en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
hu: (Megjelenítésre kerül, amennyiben a végeredmény százalék >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)

en: Delete graduation
hu: Fokozatokra osztás törlése

en: Add graduation
hu: Fokozatokra osztás megadása

en: Result-Options
hu: Eredmény-opciók

en: Show average points
hu: Átlag pontszám megjelenítése

en: Statistics-function must be enabled.
hu: A statisztika funkciót be kell kapcsolni.

en: Show category score
hu: Kategória pontszám megjelenítése

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
hu: Amennyiben ezt az opciót választod, a kategóriánkénti végeredményt nem mutatjuk meg az összefoglaló képernyőn.

en: Hide correct questions - display
hu: Helyes kérdések elrejtése - kijelző

en: If you select this option, no longer the number of correctly answered questions are displayed on the results page.
hu: Amennyiben ezt az opciót választod, nem jelenik meg a "helyes válaszok száma" az összefoglaló nézetben.

en: Hide quiz time - display
hu: Kvíz idejének elrejtése - kijelző

en: If you enable this option, the time for finishing the quiz won't be displayed on the results page anymore.
hu: Amennyiben ezt az opciót megjelölöd, a kvízre fordított időt nem mutatjuk meg a végeredmény oldalon.

en: Hide score - display
hu: Pontszám elrejtése - kijelző

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
hu: Ha bekapcsolod ezt az opciót, a végső pontszám nem jelenik meg a végeredmény oldalon.

en: Question-Options
hu: Kérdés opciók

en: Show points
hu: Pontok megmutatása

en: Shows in quiz, how many points are reachable for respective question.
hu: Megmutatja a kvízben, mennyi pontot lehet elérni a függő kérdésekből.

en: Number answers
hu: Számos válaszok

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
hu: Amennyiben ez az opció aktív, minden választ beszámozunk (csak egyszerű és többes válasz esetén)

en: Hide correct- and incorrect message
hu: Helyes és helytelen üzenet elrejtése

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
hu: Ha bekapcsolod ezt az opciót, nem fog látszódni helyes vagy helytelen visszaigazoló üzenet.

en: Correct and incorrect answer mark
hu: Helyes és helytelen válasz jelzés

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
hu: Ha bekapcsolod ezt az opciót, a válaszoknál nem jelenik meg jelzőszín, ami visszaigazolást ad arról, hogy helyes vagy helytelen.

en: Force user to answer each question
hu: Erőltessük, hogy a felhasználó mindenre adjon választ

en: If you enable this option, the user is forced to answer each question.
hu: Ha bekapcsolod ezt az opciót, a felhasználónak minden egyes kérdésre választ kell adni.

en: If the option "Question overview" is activated, this notification will appear after end of the quiz, otherwise after each question.
hu: Amennyiben a "Kérdés áttekintés" opció aktív, ez a figyelmeztetés csak a kvíz végén fog megjelenni, máskülönben minden kérdés után.

en: Hide question position overview
hu: Elrejti a kérdés helyzetének megtekintését

en: If you enable this option, the question position overview is hidden.
hu: Amennyiben ezt jóváhagyod, nem látszik, hogy hányadik kérdésnél járunk.

en: Hide question numbering
hu: A kérdések számozásának elrejtése

en: If you enable this option, the question numbering is hidden.
hu: Ha bekapcsolod ezt az opciót, a kérdések számozása nem fog látszani.

en: Display category
hu: Kategória megjelenítése

en: If you enable this option, category will be displayed in the question.
hu: Ha bekapcsolod ezt az opciót, a kategória elnevezése megjelenik a kérdésnél.

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
hu: A Ranglista lehetővé teszi, hogy a felhasználók az eredményeiket publikálják, és megosszák.

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
hu: A Ranglista a belső statisztika funkciótól függetlenül működik.

en: Who can sign up to the list
hu: Ki tud feliratkozni a listára

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
hu: Nem regisztrált felhasználóknak be kell adniuk a nevüket és e-mailjüket (az e-mailt nem mutatjuk meg)

en: insert automatically
hu: automatikus beillesztés

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
hu: Amennyiben ezt kiválasztod, a regisztrált felhasználók automatikusan bekerülnek a Ranglistába

en: display captcha
hu: ellenőrző jelszó kérése

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
hu: Ha ezt az opciót bekapcsolod, ellenőrző jelszó jelenik meg a nem regisztrált felhasználóknak.

en: This option requires additional plugin:
hu: Ez az opció további bővítményt igényel.

en: Plugin has been detected.
hu: Bővítmény érhető el.

en: Plugin is not installed.
hu: A bővítmény nincs telepítve.

en: Sort list by
hu: Lista rendezése ... szerint

en: Users can apply multiple times
hu: A felhasználók többször kitölthetik

en: User can apply after:
hu: A felhasználó kitöltheti ezt követően:

en: minute
hu: perc

en: How many entries should be displayed
hu: Hány elemet mutassunk meg

en: Entries
hu: Elemek

en: Automatically display leaderboard in quiz result
hu: Automatikusan megjelenik a Ranglista a kvíz végeredménynél

en: Where should leaderboard be displayed:
hu: Hol jelenjen meg a Ranglista:

en: don't display
hu: ne jelenítse meg

en: below the "result text"
hu: a "végeredmény szöveg" alatt

en: in a button
hu: a gombon

en: Quiz-Mode
hu: Kvíz-mód

en: Normal
hu: Normál

en: Normal + Back-Button
hu: Normál + Vissza-Gomb

en: Check -> continue
hu: Ellenőrzés -> folytatás

en: Questions below each other
hu: A kérdések egymás alatt legyenek

en: Displays all questions sequentially, "right" or "false" will be displayed at the end of the quiz.
hu: A kérdések egymást követik. Hogy a válasz "helyes" vagy "helytelen", csak a kvíz végén mutatjuk meg.

en: Allows to use the back button in a question.
hu: A kérdés során lehetővé teszi a "vissza" gomb használatát.

en: Shows "right or wrong" after each question.
hu: Megmutatja, hogy  "helyes vagy helytelen" minden egyes kérdés után

en: If this option is activated, all answers are displayed below each other, i.e. all questions are on a single page.
hu: Amennyiben ezt engedélyezed, az összes válasz egymás alatt fog megjelenni. Pl: minden kérdés egyetlen oldalon

en: How many questions to be displayed on a page:
hu: Mennyi kérdést mutassunk egy oldalon:

en: (0 = All on one page)
hu: (0 = Minden egy oldalon)

en: Custom fields
hu: Egyedi mezők

en: You can create custom fields, e.g. to request the name or the e-mail address of the users.
hu: Egyedi mezőket tudsz létrehozni, pl. hogy emailt és nevet kérj a felhasználótól.

en: The statistic function have to be enabled.
hu: A statisztikai funkciót be kell kapcsolni.

en: Custom fields enable
hu: Egyedi mezők engedélyezve

en: If you enable this option, custom fields are enabled.
hu: Amennyiben ezt bejelölöd, az egyedi mezők engedélyezve lesznek.

en: Display position
hu: Megjelenés pozíciója

en: Where should the fileds be displayed:
hu: Hol jelenjenek meg a mezők:

en: On the quiz startpage
hu: A kvíz kezdőoldalán

en: At the end of the quiz (before the quiz result)
hu: A kvíz végén (a kvíz kiértékelése előtt)

en: Field name
hu: Mező neve

en: Required?
hu: Kötelező?

en: Text
hu: Szöveg

en: Textarea
hu: Szövegmező

en: Checkbox
hu: jelölőnégyzet

en: Drop-Down menu
hu: Legördülő menü

en: Radio
hu: Rádió

en: Number
hu: Szám

en: Email
hu: E-mail

en: Yes/No
hu: Igen/Nem

en: Date
hu: Dátum

en: Edit list
hu: Lista szerkesztése

en: One entry per line
hu: Egy szöveg soronként

en: OK
hu: Rendben

en: Add field
hu: Mező hozzáadása

en: Quiz overview
hu: Kvíz áttekintése

en: In case of problems
hu: Problémák esetén

en: If quiz doesn't work in front-end, please try following:
hu: Amennyiben a kvíz nem jelenik meg az oldalon, próbáld a következőket:

en: Style Manager
hu: Stílus Manager

en: Support WP-Pro-Quiz
hu: Támogasd a WP-Pro_Quiz-t

en: Shortcode-Leaderboard
hu: Shortcode-Ranglista

en: Preview
hu: Előnézet

en: Add quiz
hu: Kvíz hozzáadása

en: Export
hu: Exportálás

en: Choose the respective question, which you would like to export and press on "Start export"
hu: Válaszd ki a hozzátartozó kérdést, melyet exportálni szeretnél és nyomd meg az "Exportálás indítása"-t.

en: Format:
hu: Formátum:

en: or
hu: vagy

en: Start export
hu: Exportálás elindítása

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
hu: Csak megbízható forrásból származó *.wpq vagy *.xml fileokat importálj!

en: Maximal %d MiB
hu: Maximális %d MiB

en: Quiz: %s - Statistics
hu: Quiz: %s - Statisztika

en: Stats not enabled
hu: Statisztika nincs engedélyezve

en: Activate statistics
hu: Statisztika aktiválása

en: Users
hu: Felhasználók

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Please select user name:
hu: Kérlek válassz felhasználó nevet:

en: Select a test:
hu: Válassz tesztet:

en: Anonymous user
hu: Anonim felhasználó

en: average
hu: átlag

en: Hints used
hu: Felhasznált segítségek

en: Time
hu: Idő

en: Points scored
hu: Elért pontszámok

en: Sub-Total:
hu: Szub-totál:

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Reset statistics
hu: Statisztikák törlése

en: Reset user statistics
hu: A felhasználói statisztika resetelése

en: Reset entire statistic
hu: Az egész statisztika resetelése

en: Show only users, who solved the quiz:
hu: Csak azok a felhasználók jelenjenek meg, akik kitöltötték a kvízt:

en: Which users should be displayed:
hu: Mely felhasználók legyenek megjelenítve:

en: all
hu: minden

en: only registered users
hu: csak regisztrált felhasználók

en: only anonymous users
hu: csak anonim felhasználók

en: User statistics: %s
hu: Felhasználói statisztikák: %s

en: History
hu: Történet

en: special filter
hu: speciális szűrő

en: Search to date limit from %s to %s
hu: Keresés %s től %s dátumig

en: Front
hu: Előlapi

en: Donate
hu: Támogatás

en: WP-Pro-Quiz is small but nice free quiz plugin for WordPress.
hu: WP-Pro-Quiz egy apró de hasznos képességekkel ellátott WordPress plugin.

en: I try to implement all wishes as fast as possible and help with problems.
hu: Próbálom a kívánságokat minél előbb implementálni, és igyekezni a hibák kijavításában.

en: Your donations can help to ensure that the project continues to remain free.
hu: A támogatásotok segíthet biztosítani, hogy a projekt továbbra is ingyenes maradhassin.

en: Translate WP-Pro-Quiz
hu: WP-Pro-Quiz fordítása

en: You need:
hu: Szükséged lesz:

en: Latest POT file
hu: Legfrissebb POT file

en: Open PoEdit
hu: PoEdit kinyitása

en: File - New catalogue from POT file...
hu: File - Új katalógus a POT file... -ból

en: Choose wp-pro-quiz.pot
hu: Válassz wp-pro-quiz.pot

en: Set "Translation properties"
hu: Állítsd be "Translation properties"

en: Save PO file - with the name "wp-pro-qioz-de_DE.po"
hu: PO fájl mentése- "wp-pro-qioz-de_DE.po" névvel

en: replace de_DE with your countries short code (e.g. en_US, nl_NL...)
hu: cseréld le a de_De az országod rövidítésével (pl: hu_HU), stb

en: Translate
hu: Fordítás

en: Upload generated *.mo file to your server, to /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages
hu: Töltsd fel a generált *.mo file-t a szerverre a /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages -mappába.

en: Finished
hu: Befejezte

en: You can translate WP-Pro-Quiz from existing to existing language (e.g. english to english) e.g. to rename buttons.
hu: Lefordíthatod a WP-Pro-Quiz -t hogy átnevezd a gombokat.
